reklama

Ako sa znovu naštartovať po "pracovných prázdninách"

Takže, ako sa vysporiadať s rokmi „odlúčenia“ sa od pracovného prostredia? V návrate do zamestnania na tradičných 8-10 hodín nevidíte riešenie, keďže okrem práce pribudli ďalšie radosti a starosti.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Nedávno som sa stretla s dlhoročnou dvojdetnou priateľkou. Súčasná práca ju baví, no predstavy o pretavení svojho koníčka do podnikania sa nechce vzdať. Ale ani znalostí a vzdelania, ktoré získala v doterajšej práci ako zamestnanca. A tak spravila rozhodnutie. Pustila sa do podnikania v oblasti svojho hobby a popri tom naďalej vykonáva svoje pôvodné povolanie, nie ako zamestnanec, ale na voľnej nohe. Priateľka zároveň uvažuje i o „zapriahnutí“ kamarátky, ktorá je už asi 9. rok na rodičovskej dovolenke pri 3. dieťatku a ktorej sa akosi ťažko nasadá do vlaku, z ktorého kedysi pred materskou dovolenkou vystúpila. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

To ma inšpirovalo k vypracovaniu zoznamu odporúčaní pre mamičky po i počas materskej a rodičovskej dovolenky, ktoré návrat do pracovného procesu určite neminie už z akéhokoľvek dôvodu.

Takže, ako sa vysporiadať s rokmi „odlúčenia“ sa od pracovného prostredia? V návrate do zamestnania na tradičných 8-10 hodín nevidíte riešenie, keďže okrem práce pribudli ďalšie radosti a starosti. Spolupráca s manželom a zvyškom rodiny je síce riešením, no nie pre každého. Proste niekomu život takéto benefity nenadelil.

Hľadanie rovnováhy medzi rodinou a prácou a inými súčasťami osobného života, tzv. „work-life balance“, vás môže priviesť na cestu takej práce, ktorá vás bude baviť a zároveň v nej zužitkujete znalosti a skúsenosti, ktoré ste nadobudli v škole a v predchádzajúcom pracovnom živote. Spojenie malého podnikania, hobby, vzdelania dokáže váš život priblížiť k rovnováhe.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aby toto všetko bolo možné, je potrebné mať na pamäti nasledovné inšpirácie a rady, ktoré som si i ja sama na sebe otestovala, a preto verím, že fungujú. Je zrejmé, že nie úplne všetko sa na každého hodí, no keď aspoň jedno z nasledujúcich odporúčaní padne na úrodnú pôdu, nebola moja snaha o zdieľanie tejto skúsenosti márna.

1.

Vzdelávajte sa už počas rodičovskej dovolenky

Nech váš mozog pracuje. Nech rastie. A samozrejme vy s ním. Určite budete pyšná po zdolaní nejakej skúšky, naučení sa niečoho nového, či získaní nového certifikátu. Pouvažujte nad tým, čo ste kedysi chceli urobiť a nemohli ste, lebo ste pracovali na plný úväzok a nebol na to čas. Kažopádne vám stúpne sebavedomie, ktoré dostáva počas materskej a rodičovskej dovolenky poriadne zabrať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

2.

Komunikujte so svojím zamestnávateľom

Aj keď vás zamestnávateľ vedie v evidencii zamestnancov i počas rodičovskej dovolenky, ľahko na vás dokáže zabudnúť. Pripomeňte sa mu. Komunikujte s ním. Zisťujte novinky v práci, informujte sa o zmenách, dajte si posielať správy z oblasti, v ktorej váš zamestnávateľ pôsobí, občas ho navštívte. Len tak na vás nezabudne.

3.

Vykonávajte výpomocné práce pre zamestnávateľa

Popýtajte sa, či môžete byť nápomocná, či existujú práce, pri ktorých dokážete byť užitočná. Nemusí to byť presne to, čo ste pred materskou dovolenkou robili. Stačí málo. Jednoducho niečo. Ako odrazový mostík. Aj keď vás to nevytrhne z finančnej biedy, váš vlak aspoň nezastaví, on len spomalí.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

4.

Venujte svoj čas dobrovoľníctvu

Keď sa vám dlho nedarí nájsť si “riadne” zamestnanie a pravidelný príjem, pouvažujte nad prácou, pri ktorej bude odmenou “dávanie” a dobrovoľná práca pre druhých, ktorí to potrebujú. Možno vás bude tešiť pocit “dobre vykonanej práce” a zároveň získate novú položku do svojho životopisu. Niekedy dokáže byť uznanie lepšou odmenou ako peniaze.

5.

Začnite uvažovať o skoršom nástupe do práce

Podľa mňa je rodičovská dovolenka na Slovensku príliš dlhá. Viem, že mnohé si chcú užiť ten krásny čas ranného materstva, no nezabúdajte v kútiku svojej mozgovne vydeliť aj miesto pre vlastné záujmy a pracovnú realizáciu. “Hyperrodičovstvo” a totálne oddanie sa deťom sa u nás síce nosí, ale neodporúčam ho. Aj vlastné ja chce rovnováhu, určite aspoň pre pohodu v rodine. Dlhá prestávka v pracovnom živote búra vaše pracovné návyky a návrat do práce sa každým dňom stáva ťažším až nemožným.

6.

Privyrábajte si počas rodičovskej dovolenky

Porozmýšľajte nad tým, čo vás baví a skúste prísť na to, či by nedokázala vaša záľuba priniesť aj finančný efekt. Alebo sa poobzerajte sa po okolí v komunite a možno zistíte čo ľuďom chýba. Dokážete tento priestor využiť? A pretaviť ho na svoju výhodu?

7.

Prvé podnikateľské pokusy

Najvhodnejším obdobím pre prvé podnikateľské pokusy je práve čas, ktorý trávite doma na rodičovskej dovolenke. Keď to nevyjde, nič tým nepokazíte. Každopádne si to aspoň vyskúšate prv než sa pustíte do podnikania „naostro“.

Som si istá, že to zvládnete. Veď najlepšie manažérske schopnosti a skúsenosti ste získali práve počas materskej a rodičovskej dovolenky. 

Vlasta Kostercova

Vlasta Kostercova

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Rada podporujem malých podnikateľov pri vytváraní ich biznis plánov a plnení ich podnikateľských snov. Pracovala som vo fondoch rizikového kapitálu, ktoré investovali do slovenskych firiem a start-upov už začiatkom 90-tych rokov. Pomedzi prsty mi prešli stovky biznis plánov. S kolegyňou Zuzkou sme založili 2 portály: www.flexipraca.sk a www.podnikatelskyplan.sk. Spolu sa venujeme tvorbe a financovaniu projektov sociálnej ekonomiky - www.socialniinovatori.sk Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu